1. SeyretGitsin
  2. Film Önerileri
  3. Tartışma
  4. Harry Potter Filmlerinin Popüler Büyüleri

Harry Potter Filmlerinin Popüler Büyüleri

avatar
05-09-2021, 03:45 PM
2521
0
1
Yorumu Paylaş
Harry Potter filmlerinde bulunan ve üzerinden 20 yıl geçmiş olmasına rağmen popülerliğini kaybetmeyen birçok büyü var. Harry Potter filmlerinin popüler büyüleri her yaştan insanı havalı söylemleri ile etkilemeye devam etmekte. Kullanım alanları ve ne işe yaradıkları ile ilgili bilgiler filmi izlerken daha net anlaşılmasına yardımcı oluyor.


Expelliarmus
Bir büyücünün karşısındaki kişinin elinde bulunan nesneyi fırlatmaya yarayan büyüdür. Harry Potter filmlerinin popüler büyüleri arasında yer alan bu büyü, Voldemort ile Harry'nin savaşında oldukça etkili olmuştur. Büyüyü yapan kişiye aynı şekilde geri gönderebilme özelliğine de sahiptir. Geri tepebilme ihtimalinden ötürü bu büyünün işi bilen biri tarafından yapılması gerekir. Harry Potter filmlerinde sıklıkla karşılaşılan terimlerden biridir. Harry'nin Voldermort'u yendiği büyü olduğu için en popüler büyülerden biridir.


Lumos
Asanın ucundan bir ışık huzmesi çıkmasına yarayan büyüdür. Aydınlatma büyüsü olarak da bilinir. Bu büyünün bir diğer türü Lumos Maxima sözleri ile yapılır. Maxima Latinceden çevrildiğinde bir enerjinin yükseltilmesi anlamına gelir. Lumos Maxima büyüsü de asanın ucundan çıkan ışığın yükseltilmesine yardımcı olur. Dumbledore mağarada Harry ile birlikte hortkuluk ararken bu büyüyü kullanmıştır. Harry'nin Azkaban Tutsağı filminde yorganın altında da bu büyüyü kullandığı görülür.


Expecto Patronum
Ruh emicilere karşı kalkan yaratan büyüdür. Filmin büyük bir bölümünde yer alan ruh emiciler, insanların ruhlarını bedenlerinden koparırlar. Bu büyünün etkili olabilmesi için büyüyü yapacak olan kişinin çok mutlu bir ana odaklanması gerekir. Büyünün etkisinin sürmesi büyüye odaklanma gerektirir.
Zayıf bir ana denk gelen ruh emicilerin büyüyü bozabilme imkanı vardır. Güçlü bir Patronus büyüsü ruh emicileri tamamen def edebilir. Expecto Patronum büyüsü ile seyirciler ilk defa Azkaban Tutsağı filminde karşılaşmıştır. Remus Lupin'in Harry'e bu büyüyü öğretmesi, daha sonrasında da Harry'nin Voldemort ile olan savaşında arkadaşlarına bu büyü ile koruma sağlamayı öğretmesi büyünün popüler bir hale gelmesine neden olmuştur. Expecto Patronum büyüsü, Voldemort ile verilen savaşta onun müritleri olan ruh emicilere karşı kullanılmış oldukça güçlü bir büyüdür.


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi