1. SeyretGitsin
  2. Film Önerileri
  3. Tartışma
  4. Harry Potter Filmlerindeki Sihirli Nesneler

Harry Potter Filmlerindeki Sihirli Nesneler

avatar
05-09-2021, 03:35 PM
1216
0
1
Yorumu Paylaş
Harry Potter Filmlerindeki Sihirli Nesneler
Harry Potter serisi, belki de son 10 yılın hem edebiyat hem de sinema dünyasının fenomen olan sayılı filmlerinden birisidir. Harry Potter filmlerindeki sihirli nesneler ise serinin dışında fenomen olmayı başarabilmiş, neredeyse ayrı bir ticari sektör haline gelmiştir.
Harry Potter Filmlerindeki Sihirli Nesneler Nelerdir?
Filmin tüm serilerinde kullanılan bazı sihirli nesneleri açıklamadan önce listelemek gerekirse, söz konusu liste şöyledir;
  • Seçmen Şapka
  • Görünmezlik Pelerini
  • Diriltme Taşı
  • Mürver Asa
  • Püfür
  • Tom Riddle’ın Günlüğü


Harry Potter filmlerindeki sihirli nesneler, yukarıda belirttiğimiz gibidir ve listede yer alan sihirli nesneler izleyiciler tarafından en beğenilen sihirli nesnelerdir. Özellikle seçmen şapka, mürver asa ve diriltme taşı gibi nesneler birçok internet sitesinde satılmaktadır.

Seçmen Şapka

Seçmen şapka, Hogwarts’ta katılan her yeni öğrencinin hangi gruba ait olduğunu sihir yoluyla belirleyen bir şapkadır. Harry Potter ve arkadaşlarının yorumuna göre, seçmen şapka öğrenciyle konuşur ve nereye gitmek istediğini sorar.

Görünmezlik Pelerini

Dumbledore tarafından Harry Potter’a doğum gününde hediye edilen görünmezlik pelerini, üzerine örtüldüğünde kişiyi görünmez yapar. Efsaneye göre görünmezlik pelerinin ilk ortaya çıkışı 3 kardeşin ölümle karşılaşmasına dayanır. Ölümle karşılayan kardeşlerden birisi ölümden görünmezlik pelerini diler ve ölmek istediği zamana kadar pelerin sayesinde ölümden kurtulur.

Diriltme Taşı

İlk defa Ölüm Yadigarları bölümünde karşımıza çıkan diriltme taşı, onu tutan ile ölü arasında iletişim kurulmasına yol açar.

Mürver Asa

Mürver asa, bir diğer adıyla Kader Asası veya Ölüm Değneği olağanüstü güçlere sahip mürver ağacından yapılmıştır. Asanın sahibi ise sırasıyla Dumbledore, Severus Snape ve en son Draco Malfoy olmuştur.

Püfür

Püfür, Dumbledore tarafından icat edilmiş, ışığı çeken veya sömüren bir alettir. İlk defa Felsefe Taşı bölümünde karşımıza çıkan püfür, daha sonra Zümrüdüanka Yoldaşlığı bölümünde de kullanılmıştır.

Tom Riddle’ın Günlüğü

Tom Riddle, Voldemort’un kara büyü ile tanışmadan önce öğrencilik yıllarındaki gerçek ismidir. Harry Potter, Tom Riddle’ın günlüğünü Voldemort’u yok etmek için kullanmıştır. Günlük, Voldermort’un hortkuluğu olduğundan Basilisk Dişiyle Harry Potter tarafından yok edilmiştir.


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi