1. SeyretGitsin
  2. Film Önerileri
  3. Sinematik
  4. Yeşilçam Filmleri Ne Zaman Bitti?

Yeşilçam Filmleri Ne Zaman Bitti?

avatar
04-20-2021, 06:12 PM
4403
0
1
Yorumu Paylaş
Türk sinemasının Yeşilçam'I 1960'lardan beridir gelen bir isimdir. Yeşilçam denilince film konusu olan dram, aksiyon, macera, komedi ve daha birçok tarzlar tek çatı altında toplanabilmektedir.

Türk sinemasına Yeşilçam ismi, İstanbul'da Beyoğlu semtinde Taksim'e yakın bir yerde bulunana Yeşilçam sokağı, 1980 öncesindeki tüm film şirketleri yazıhanesinin bulunmuş olduğu bir sokak olması sonucunda girmiştir. Yeşilçam, Türkiye'nin Hollywood'u olmuştur kısacası.

Neredeyse film şirketlerinin hepsi bu sokakta bulunmaktadır. Gücün ve dayanıklılığın belirtisi olan Yeşilçam, büyük imkansızlıklar yaşamıştır. Her daim ayakta kalmayı başarmış, yaz kış demeden dimdik ayakta kalabilmiştir.

En İyi Yeşilçam Filmleri Nelerdir?

Ülkemizde sinema kültür ve kuşağının gelişmesine yardımcı olan Yeşilçam, birçok efsane filmleri ile sinemalara damgasını vurmayı başarmıştır. Aşk filmleri, aile filmleri, aksiyon filmleri, dram filmleri, komedi ve daha nicesi olan filmler ile ismini duyurmuştur. Başarılı oyuncu kadroları ve insanları duygulandıran sahneleri ile sinemalara hizmet vermiştir.

Filmlerin hepsi birbirinden değerli ve başarılıdır oysaki bazıları var ki sinemaya isimlerini kazımıştır işte en iyileri sıralıyoruz; Yanaşma, Öyle Olsun, Seyyit Han, Kanun Namına, Petrol Kralları, Hasip İle Nasip, İstasyon, Şaşkın Damat, Üçkağıtçılar, Susuz Yaz, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Garip, Umudumuz Şaban, Şalvar Davası, Banker Bilo, Sultan, Ah Nerede, Mavi Boncuk, Aile Şerefi, Sakar Şakir, Çiçek Abbas, Umut, Yol, Köyden İndim Şehre, Bizim Aile, Muhsin Bey, Gülen Gözler, Selvi Boylum Al Yazmalım, Çöpçüler Kralı, Kibar Feyzo, Züğürt Ağa, Canım Kardeşim, Şabanoğlu Şaban, Neşeli Günler, Süt Kardeşler, Tosun Paşa ve Hababam Sınıfıdır.

Yeşilçam Filmleri Ne Zaman Bitti?

6 bin 700 filme ev sahipliği eden, 8 dilde alt yazılı filmi olan, dünyanın çoğu yerindeki festivallerle, Atatürk'ün hatıralarını koruyan, müzik yapımlarına sahip çıkan Yeşilçam, asla unutulmayacaktır. Kuşaklar boyunca bu filmler izlenecektir. Böylesi bir daha gelmeyecek unutulmaz Yeşilçam, Türk milleti tarafından yıllar boyunca sahip çıkılacaktır.

Yeşilçam filmleri artık sinemalarda oynamasa bile seyircileriyle televizyonda buluşmaya devam etmektedir. Yapılan tüm film kayıtları Kültür Ve Turizm Bakanının AKM binasında arşivlerde saklanmaktadır. Arşivde saklanan 350 civarındaki bu filmler sayesinde 402ı aşkın ülke Türk sinemasını tanımıştır.

  Yeşilçam Oyuncuları Kimlerdir?

Adile Naşit; gerçek ismi Adile Özcan İnce'dir. Annesi, babası, abisi ve eşi sonradan tiyatrocu olmuşlardır. Filmlerde genelde anne rolünde oynamıştır.

Kemal Sunal; Türk sinema tarihine damgasını vurmuş önemli sanatçılardandır. İstanbul'da yaşamış Malatyalı bir ailenin çocuğudur. Kemal Sunal, Vefa Lise'sinden mezun olmuştur. Şaban ile Şirin filmi konusu en sevilenlerdendir.

Ali Şen, Aliye Rona, Ayhan Işık, Ayşen Gruda, Belgin Doruk, Cahide Sonku, Cüneyt Arkın, Danyal Topatan, Ediz Hun, Ekrem Bora, Erol Günaydın, Erol Taş, Fatma Girik, Feridun Karakaya, Fikret Hakan, İlyas Salman, Kadir İnanır ve daha nice usta oyuncular o güzel sahnelerde güzel oyunculuklarını sergilemiş, herkesi kendilerine hayran bıraktırmışlardır.


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi