1. SeyretGitsin
  2. Film Önerileri
  3. Tartışma
  4. Zamanda yolculuğa çıkartacak 10 dönem dizisi

Zamanda yolculuğa çıkartacak 10 dönem dizisi

avatar
04-18-2021, 11:28 AM
1264
0
1
Yorumu Paylaş
Çekildiği tarihi tüm özellikleriyle gözler önüne seren dönem dizileri bizi büyülü zamanlara götürür. Bu diziler kimi  zaman teknolojiden uzak yeşeren bir aşkı ele alırken kimi zaman siyasi koşulları, kültürel farklıları ele alabilir.. Bu yazı tam da tarihsel dönemlerin siyasi koşullarına, yaşanılan kültürel farklılaşmayı merak edenler için ele alınmıştır. Zaman yolculuğu yaşayacaklara şimdiden iyi seyirler..

Kostümleriyle, aksanlarıyla, kurduğu dünyasıyla sizi tarihsel bir yolculuğa çıkartacak 10 dönem dizisi..


1- PRICE AND PREJUDICE


Dönem ve aşk dediğimizde belki de ilk aklımıza gelen yapım Jane Austine'ın Gurur ve Önyargı kitabından uyarlanan altı bölümlük bir mini dizidir. Taşralı bir ailenin kızı olan  Elizabeth Bennett ile varlıklı ve soylu toprak sahibi Fitzwilliam Darcy arasındaki ilişkiyi konu alan film sınıfsal ayrımları ve dönemin kadın-erkek ilişkilerini gözler önüne seriyor. Danslarıyla, balolarıyla, dönemin üslubuyla sizi naif bir yolculuğa çıkaracak film kült dönem yapımlarının başında geliyor.


2- NORTH & SOUTH


Sanayi devriminin yol açtığı karmaşa ve kaos etkisinde filizlenen bir aşkı konu alan film en güzel BBC roman uyarlamalarından biri olan 4 bölümlük bir mini dizi. İngiltere'nin yeşilliklerle örtülü Helstone kasabasından bir sanayi şehri olan Milton'a taşınan Margeret Hale'i anlatan film aynı zamanda dönemin sınıf ayrımına eleştirel bir bakış açısı getiriyor.


3- PEAKY BLINDERS


Başrollerinden Cillian Murphy, Sam Nail, Helen McCory gibi isimlerin yer aldığı 5 sezonluk dizi Birinci Dünya Savaşı sırasında devlete karşı gelen çete liderleri ve devlet arasındaki ilişliyi konu alıyor. Gerçek yaşam olaylarından uyarlama olan dizi dönemin baskıcı rejimini ve kaos ortamından yararlanmak isteyen çetelerin yaptıklarını gözler önüne seriyor.


4- ANNE WITH AN E


Anne With An E dizisi L.M. Montgomery’nin 1908’de yazdığı ‘Anne of Green Gables’ kitabının bir uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Anne ve babasının ölümünün ardından çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmış Anne'in alışılagelmedik hayal dünyasını anlatan dizi içimizi sıcacık yapan filmler türünden. Tam bir aile dizisi ve büyüme öyküsü olan film özellikle kadınlara selam çakıyor. Aynı zamanda toplumsal önyargılara eleştirel bir bakış açısı olan film tam bir öğretici yapım niteliğinde.

5- ALIAS GRACE


Margaret Atwood’un 1996 yılında yayınlanan Aliace Grace adlı kitabından uyarlanan 8 bölümlük mini dizi gerçek bir hikayeyi konu alıyor. Zorlu bir hayatı olan hizmetçi kızın çalıştığı evin sahibini öldürmekle suçlanması ve köye gelen psikiyatristin akıl sağlına onay verip vermeyeceği konusunu işleyen film aynı zamanda birçok feminist öğe barındırıyor.
6-  HATIRLA SEVGİLİ

Gerek senaryosuyla, gerekse işlediği cesur sahneleriyle Hatırla Sevgili 1950'lerin başından itibaren Türkiye'deki sosyokültürel durumu ve yapısal farklıları ele alan bir Tomris Giritoğlu dizisidir. İstanbul'un Büyükada'sında çekilen dizi aynı zamanda Yasemin ve Ahmet'in imkansızlıklarla dolu çaresiz aşkını işliyor. Dönemde politik ayrım ve sonuçlarını açık bir şekilde gözler önüne seren dizi yakın Türkiye tarihini ve koşullarını merak edenler için biçilmiş bir kaftan.


7- 11.22.63


Zamanda yolculuk demişken bu harika yapımdan bahsetmemek olmaz. Stephen King'in 22/11/63 kitabından esinlenilen mini dizi sekiz bölümden oluşuyor. James Franco, Sarah Godon gibi izleyiciyi ekrana kitleyen dizi John F. Kennedy suikastını önlemek isteyen bir gencin zamanda yolculuğunu konu alıyor. Kader ve insanın yapabilecekleri kavramları üzerine sorgulatan dizi kostümleriyle, dönemin saflığında yeşeren aşk faktörüyle sizi tatlı bir serüvene çıkartıyor..


8- BAND OF BROTHERS


ABD Hava Kuvvetlerine bağlı Easy bölüğünün eğitiminden itibaren 2. Dünya Savaşının sonuna kadar yaşanılanları anlatan Stephen Ambrose’un aynı adlı romanından uyarlanan 10 bölümlük mini dizi dönem dizileri kategorimizdeki en çarpıcı filmlerin başında. Konusu gerçeklerden alan dizi easy bölüğünün savaş boyunca başına gelen güçlükleri tüm çarpıcılığıyla sahnelendiriyor.


9-  OUTLANDER1945 yılından başlayan film ufak bir bilim kurgu öğesiyle 1975 yılına yolculuk ediyor. Claire ile Jemie'nin aşkını işleyen dizi birçok türün sentezi gibi. Salt bir bilim kurgudan ziyade dram, aşk hatta savaş öğelerine de çokça yer verilmiş olan bu dizide dönemlere yolculuk ettiğin ülkelerdeki bütün mevcut koşullara şahit olabilirsiniz. Kadının yeri, kölelik sistemi, dini inançlar... Çeşitli ülkelerde tarihsel bir yolculuk yaşamak isteyenler için kaliteli bir dönem yapımı.


10-THE CROWN


1950'li yıllarda 2.Elizabeth'in tahta çıkışından itibaren Britanya kraliyet ailesini canlandıran dizi ayrıca ailenin sırlarına, bütünlüğüne dair birçok çarpıcı detaya değiniyor. Elizabeth'in saltanatını konu alan bu dizinin senaryosu Peter Morgan tarafından ele alınıyor. Krallara, kraliçelere, saraylara, beş çaylarına hayran olanlar için harika bir ingiliz dizisi.


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi